تبلیغات
روستای نمونه انجیله
روستای نمونه انجیله

تعزیه، نمایشی آیینی است که در دوره قاجار به اوج خود می‌رسد. این نمایش که پرده‌های بسیاری دارد و علاوه بر به اجرا درآوردن مصایب امام حسین(ع) و دشت کربلا، زندگی سایر معصومان را نیز روایت می‌کند، در سراسر ایران رواج دارد. بازیگران نقش‌های این نمایش آیینی در طول سال حرفه‌ای دیگر دارند اما در ایام محرم نقش‌های اولیا و اشقیا را اجرا می‌کنند.

 

تعزیه‌خوانی در انجیله از سابقه‌ای دیرینه برخوردار است. این سنت نسل به نسل گشته و در حال حاضر در اختیار مردم انجیله قرار گرفته است که خوشبختانه این مردمان از آنزمان تا کنون راه پدران خود را ادامه داده و در حال حاضر نیز به اجرای تعزیه در انجیله اقدام می‌نمایند.

 

با توجه به روحیه مذهبی مردم انجیله و عشق و علاقه فراوان آن‌ها به امامان معصوم و شهیدان دشت کربلا خصوصا حضرت عباس(ع)، به طور کلی برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) و اجرای تعزیه با شور و حرارت خاصی دنبال می‌شود و همه‌ی ساکنان سعی می‌کنند به نحوی در این امور مشارکت نمایند. در گروه‌های تعزیه انجیله نیز افراد بسیاری از همه‌ی محله‌های انجیله از گذشته تا به حال فعالیت داشته‌اند و این هنر در انجیله محدود به خانواده خاصی نبوده است.

 

:: عکس بالا از مراسم تعذیه خوانی در تکیه روستا است ::

موضوع مطلب : آداب و رسوم,
ارسال شده توسط یک شهروند در ساعت 06:11 ق.ظ | نظرت شما ()