تبلیغات
روستای نمونه انجیله
روستای نمونه انجیله

انتخاب ابزار صحیح تاثیر بسیاری در عملکرد ما در کار و هنر باغبانی  دارد . کیفیت بالا وطراحی مناسب ابزار , معمولا کار را بسیار آسانتر میکند و از انجام کارهای سخت در باغبانی و زراعتکاری  جلوگیری می کند .در گذشته این ابزارها دستی بود و امروزه به میکانیکی تبدیل شده است .ضمن اینکه امروز این دستگاها باعث بالارفتن کیفیت در تولید و کاهش هزینه ها  میشود در منطقه ما هنوز جایگاه خود را باز نکرده است .و آن هم این است که با کشاورزی   و باغداری سنتی برخورد میشود .حال ما تلاش میکنم تا شما را با ابزارهای مورد استفاده در کشاورزی در گذشته و حال آشنا کنیم.    

بیل   spade

- اگر قد شما بلند است , بیلی را انتخاب کنید که دسته ای بلند داشته باشد و اگر می توانید از بیلی که از جنس فولاد ضد زنگ است استفاده نمایید تا حفاری به اسانی انجام شود .

- اگر زمان زیادی را می خواهید با بیل کار کنید بیلی را انتخاب نمایید که تمام لبه های آن تیز بوده تا به راحتی به کار ادامه بدهید .

بیلی را انتخاب نمائید که جای پا در روی آن باشد تا علاوه بر قدرت دستان از قدرت و فشار پا نیز استفاده کنید وکمتر خسنه شوید. بیلهائی که دسته چوبی دارند هم سبک و محکم هستند اما بیلهائی که دسته فلزی دارند کمی این بلها رانسبت به بیلهای چوبی سنگینتر میکند . که باید در روی این نوع دسته از پلاستیک پوشیده شود .

شن کش rake 

به وسیله شن کش که یکی از ابزار های مفید باغبانی به خصوص در باغچه منزل است می توان سطح خاک را هموار و همتراز نمود .

معمولا از دسته های بلند استفاده نمایید تاکمتر خسته شوید . بهترین شن کش ؛ شن کشی است که تیغه آن یکپارچه بوده و از میخهای پرچ شده استفاده نشده باشد چون بعد از مدتی کار کردن تیغه های پرچ شده لق شده و کار کردن را مشکل می کند .

بیلچه ها   small shovel  or  dibble

در باغبانی به بیلچه ها خیلی نیاز می شود واز جمله کارهای آن می توان به کندن علفهای هرز , ریختن کمپوست و خاک به داخل گلدان ها و ظروف استفاده کرد و قدرت مانور زیادی در کار با آن در بین گیاهان زینتی دا ریم به طوری که آسیبی را که یک بیل بزرگ می تواند در کار به گیاهان زینتی باغ یا باغچه برساند را کاهش می دهد .

اما بهترین نوع بیلچه برای کاشت , بیلچه های با تیغه های فولادی ضد زنگ است و مدت طول عمر زیادتری را دارد .

چنگک و چنگکهای دستی    grapnel  or hook

ازچنگکهای باغبانی بجای بیل  , برای کندن خاکهای رسی سنگین استفاده می کنند اما برای برداشتن مواد پرحجم از جمله کود های حیوانی و کمپوست مناسب نیست .

- برای برداشتن مواد مختلف و کاشت معمولی از چنگکهای با اندازه مناسب و چنگکهای پهن و صاف استفاده می کنیم .

کج بیل hoe 

یکی از ابزارهای ضروری در کندن علفهای هرز به خصوص در بین ردیفها یا در کنار گیاهانمان است . هرچه سر کج بیل پهنتر باشد سرعت عمل ما بیشتر می شود برای کار با گیاهان کج بیل با سر باریک بهتر می باشد.

وجین کننده ها و کولتیواتورها     weeding-to weed

پس از کندن زمین از , کولتیواتورها ی دستی برای خرد کردن کلوخها و کندن علفهای هرز استفاده میکنیم . اما در این موارد کاربردی کمتر از کج بیل دارد

- کاربرد کولتیواتور با شاخکهای جدا شدنی بیشتر از کو لتیواتورها یی با شاخکهای ثابت است مخصوصا زمانی که بین گیاهان کار می کنیم .البته برای بعضی از گیاهان دیگر به جزء این وسیله ها , وسیله های خاص آن گیاه برای کندن علفهای هرز وجود دارد (مثلا برای چمن زارها ).

موضوع مطلب : متفرقه,
ارسال شده توسط یک شهروند در ساعت 06:09 ق.ظ | نظرت شما ()